Campus Life Honors and Awards

2010 Awards

Greek Life

G. Herbert Smith Award

  • Christian Eickelberg

SAE

Greek Man of the Year

Winner: Paul Eldred

  • Paul Eldred '10
  • Major: Politics
  • Hometown: Eagle River, Alaska

Greek Woman of the Year

  • Caitlin Rathe '10
Panhellenic Council

Outstanding Contribution to Greek Life

Winner: Christian Eickelberg

Student Activities

Outstanding Program or Event

Wulapalooza Fall Concert

Outstanding Student Organization Advisor

  • Jennifer Johns

Outstanding Student Organization

Alternative Agriculture Community

Tokyo International University of America

Outstanding Contribution to Willamette

TIUA Community

Winner: Joanie Anderson

  • Alicia Maggard '10
  • Major: History and Classical Studies

Admission

Franklin D. Meyer Student Ambassador Award

  • David Bernstein '10
  • Major: Psychology
  • Lynsey Harrison '10
  • Major: English
  • Sabrina Kawana '11
  • Major: Politics
  • Hometown: Mililani, HI

Winner: Kaitlin Rice

  • Kaitlin Rice '11
  • Major: Rhetoric and Media Studies
  • Hometown: Boise, Idaho

ASWU

Colonel Percy Willis Prize

Winner: Jillian Toda

  • Jillian Toda '12
  • Major: Rhetoric and Media Studies

Daniel H. Schultze Award

Winner: Chelsea McLennan

Winner: Doug Rice

  • Doug Rice '10
  • Major: Biochemistry

Frank Meyer Student Life Award

Winner: Ben Clanton

  • Ben Clanton '10
  • Major: Anthropology

Jessie E. West Award

  • Sabrina Kawana '10
  • Major: Politics
  • Hometown: Mililani, HI
  • Lucille Muli Kituku '11

Dean of Campus Life

Dean's Special Recognition Award

Winner: Nichole Wallace

Winner: Kirstin Maki

  • Kirstin Maki
  • Major: English

Bishop Wellness Center

Outstanding Contribution to Campus Wellness

  • Kristine Jannssen '10

Campus Recreation

Willamette Store Outstanding Female Intramural Athlete of the Year

  • Nelya Drofyak '09
  • Major: Chemistry

Willamette Store Outstanding Male Intramural Athlete of the Year

Winner: Lee Jorgensen

Community Service Learning

Outstanding Leadership Award

  • Emily Johnson '12

Outstanding Service Collaboration

Willamette Students for Haiti
  • Karina Hoogstede '12
  • Major: Politics
  • Hometown: Poulsbo, Washington
  • Violet Martin '11
  • Major: Comparative Literature and the History of Ideas
  • Hometown: East Wenatchee, Washington

Honor Society

Hank Althoff Award

Mortar Board

Winner: Dee Dee Enquist

Office of International Education

International Community Recognition Award

  • Evelyn Martinez '10
  • Caitlin O'Neil '10

Winner: Jan Taborsky

  • Jan Taborsky '10
  • Major: Economics

Winner: Aimee Walton

Residence Life

Exceptional Contribution to Residential Community

  • Reynaldo Goicochea '13
Eastside

Winner: Megan Neish

  • Megan Neish
Kaneko
  • Bradley Eckerson
Westside/Cornerstone

Extraordinary First Year Student

  • Marshall Curry '12
  • Major: Undecided
  • Hometown: Springfield, Oregon
Eastside

Winner: Emily Moore

  • Emily Moore ’13
  • Major: American Ethnic Studies
  • Hometown: Eatonville, Washington
Kaneko

Winner: Alzada Roche

  • Alzada Roche
Westside/Cornerstone

Outstanding Contribution to Residence Hall Government

  • Alexis Gilbert '13
  • Hometown: Seattle, Washington
Westside/Cornerstone

Winner: Hannah Moser

  • Hannah Moser '13
  • Major: English and Biology
Eastside

Winner: Colby Takeda

  • Colby Takeda '11
  • Major: Exercise Science
  • Hometown: Mililani, Hawaii
Kaneko

Financial Aid

Katie Redmond Memorial Scholarship

Winner: Emily Dickey

  • Emily Dickey '11
  • Major: Anthropology

Sara Bingay Schultz Scholarship

Winner: Lily Busher

  • Lily Busher '11
  • Major: Spanish

Taul Watanabe Scholarship

Winner: Angela Fuji

Winner: Jillian Toda

  • Jillian Toda '12
  • Major: Rhetoric and Media Studies

Winterscheid Scholarship

  • Colin Cushman '12
  • Lindsey Falkenburg '11

Collegian

Charles A. Sprague Award

  • Behzod Sirjani '10
  • Major: Rhetoric and Media Studies

George Putnam Award

  • Colleen Martin '10
  • Major: English

Timothy C. Hawkins Award

Winner: Colby Takeda

  • Colby Takeda '11
  • Major: Exercise Science
  • Hometown: Mililani, HI

Office of Multicultural Affairs

Outstanding Contribution to Multicultural Affairs

Winner: Jessica Meyers