2009 Awards

The Campus Life Honors and Awards is an annual tradition where more than 100 students, faculty and staff are recognized and honored for their outstanding contributions to the various areas of campus life.

Greek Life

G. Herbert Smith Award

  • Joseph Gruber '09
  • Major: International Studies

Beta Theta Pi

  • Richard de Sam Lazaro '08
  • Major: Politics
Delta Tau Delta Colony
  • Alexander Winslow '08
  • Major: Politics
Phi Delta Theta

Winner: Ben Jackson

  • Ben Jackson
SAE
Sigma Alpha Epsilon

Greek Man of the Year

  • Emilio Solano '09
  • Major: American Ethnic Studies
Sigma Chi

Greek Woman of the Year

Winner: Elise Helvie

  • Elise Helvie '09
  • Major: Biochemistry
Panhellenic Council

Outstanding Contribution to Greek Life

  • Emilio Solano '09
  • Major: American Ethnic Studies
Sigma Chi

Student Activities

Outstanding Program or Event

Winner: AZN Lunar New Year Festival

Outstanding Student Organization Advisor

  • Brian Schmidt

Outstanding Student Organization

Winner: Hawaii Club

Tokyo International University of America

Outstanding Contribution to Willamette

TIUA Community

Winner: Anna Dennis

Admission

Franklin D. Meyer Student Ambassador Award

  • David Bernstein '10
  • Major: Psychology
  • Rebecca Demarest '09
  • Major: English

Winner: Larkin Smith

  • Larkin Smith '09
  • Major: English
  • Hometown: Boise, Idaho

ASWU

Albert Prize

  • Lindsey Ross '09
  • Major: Chemistry

Colonel Percy Willis Prize

Winner: Sarah Kutten

  • Sarah Kutten '09
  • Major: Anthropology

Daniel H. Schultze Award

Winner: Holly Adams

  • Holly Adams '09
  • Major: Religious Studies
  • Josepeh Gruber '08
  • Major: International Studies

Frank Meyer Student Life Award

Winner: Lisa Emori

Jessie E. West Award

  • Hayley Freedman '09
  • Major: Anthropology

Winner: Smith Larkin

  • Smith Larkin

Dean of Campus Life

Dean's Special Recognition Award

Winner: Cat-Linh Bui

  • Cat-Linh Bui '09
  • Major: Biology

Winner: Colin Waite

  • Colin Waite '09
  • Danielle Espritu '09

Winner: Katie Rigsby

  • Katie Rigsby '11

Campus Recreation

Willamette Store Outstanding Female Intramural Athlete of the Year

  • Lucille Muli-Kituku '11

Willamette Store Outstanding Male Intramural Athlete of the Year

  • Dillon Hoffman '10
  • Major: Mathematics

Community Service Learning

Outstanding Leadership Award

Winner: Ben Clanton

  • Ben Clanton '10
  • Major: Anthropology

Outstanding Service Collaboration

Winner: Bearcats Offering Others Meals

Honor Society

Hank Althoff Award

Mortar Board

Winner: Tori Ruiz

  • Tori Ruiz

Office of International Education

International Community Recognition Award

  • Yuki Sugisawa '09
  • Major: International Studies

Residence Life

Exceptional Contribution to Residential Community

Winner: Colin Wilson

  • Colin Wilson '11
  • Major: Philosophy

Extraordinary First Year Student

  • Halley Arneson '11
  • Major: Sociology
  • Hometown: Kodiak, Alaska
Eastside

Outstanding Contribution to Residence Hall Government

Winner: Erin Bloom

  • Erin Bloom '12
  • Major: Politics
  • Emily Terrell '11

Financial Aid

Dona Adams Rothwell Scholarship

  • Gwendolyn Schulze '10
  • Major: Psychology

Katie Redmond Memorial Scholarship

  • Rebecca Morgan '11

Sara Bingay Schultz Scholarship

Winner: Michelle Plapp

Taul Watanabe Scholarship

Winner: Sasha Fegan

Winner: Angela Fujii

  • Angela Fujii '11
  • Major: Sociology

Winterscheid Scholarship

  • Lindsey Falkenburg '11

Collegian

Charles A. Sprague Award

Winner: Ruth Heald

  • Ruth Heald '12

George Putnam Award

  • Rhiannon McCracken '10

Timothy C. Hawkins Award

  • Behzod Sirjani '10
  • Major: Rhetoric and Media Studies

Winner: Colby Takeda

  • Colby Takeda '11
  • Major: Exercise Science
  • Hometown: Mililani, Hawaii

Office of Multicultural Affairs

Outstanding Contribution to Multicultural Affairs

  • Danielle Espiritu '09